čtvrtek 8. dubna 2010

Irsko (Sabina Pejsarová)

Náplní tří projektových dní v tomto workshopu bude seznámení se s Irskem. Od zeměpisu, historie, obyvatel, jazyka, hudby apod až po tradice a stopy Irska u nás.

Součástí bude samozřejmě vyhledávání informací na internetu, koukneme se na dva filmy, ale také obejdeme pražské irské hospody (jen zvnějšku :-) ), naučíme se tradiční irský Step dance, poslechneme si irskou hudbu, připravíme výjev ze života Keltů a pro zájemce pak nabízím též možnost účasti na jednom z hlavních keltských svátků Beltine, konaného v Řepoře v noci z pátka 30.4. na sobotu 1.5.2010.

Výstupem z tří přípravných dní bude vystoupení o třech sekcích
Irsko
- historie („divadlo“ o Keltech)
- současnost (základní údaje o zemi)
- tradice (irský Step dance)„Vystoupení“ bude v anglickém jazyce.

Na všechny Irska, Keltů a tancechtivé zájemce se moc těším :-)<

úterý 6. dubna 2010

Prahou po stopách angličtiny..(Bártová Kateřina a Žďárská Gabriela)

...aneb jak se v Praze neztratit po anglicku.

Vydáme se Prahou po stopách anglického jazyka, nejprve virtuálně ze školní počítačové učebny a pak i doopravdy.
Půjdeme po stopách diplomatů, za vzděláním, za kulturou, za hodnotami duchovními, ale také za docela materiálními....Zkrátka - zjistíme, co může poskytnout pražská pobočka British Council, podíváme se, kde sídlí britské velvyslanectví a zjistíme, co je jeho posláním, seznámíme se s historií jeho sídla a také s významnými osobami, které ho navštívili.

Vypátráme, kam mohou anglicky mluvící návštěvníci či obyvatelé Prahy zajít za kulturou - do kina na filmy v původním znění, do divadla, do knihovny pro anglické knihy, na bohoslužbu v angličtině, nebo si bez nedorozumění dát něco dobrého k jídlu.Průběžně budeme fotograficky dokumentovat, jak je Praha pro procházejícího cizince alespoň trochu srozumitelná, jak se cizinec může orientovat podle vývěsních štítů, nápisů, plakátů a cedulí.

Těší se na Vás stalkerky pražské angličtiny Gabriela Žďárská a Katka Bártová.

pondělí 5. dubna 2010

Informační systémy Pražského hradu (Leoš Tuček, Jan Helikar)

Procházka Pražským hradem a okolím trochu jinak: informační systémy a jejich užití v terénu.
  1. Seznámení s pojmem informačního systému na úrovni značení (dopravní značky, kulturní památky, přírodniny aj.);
  2. Pražský hrad a jeho okolí – mapování určených systémů značení (třídění, fotodokumentace);
  3. Ověření výsledků a jejich zakreslení do slepé mapy Pražského hradu a jeho okolí;
  4. Použití výsledku k historickému srovnávání (materiály – mapy, foto, film z let 1918-1938)
  5. Zachycení změn a pokus o jejich objasnění
Soutěž skupin s vyhodnocením:
  • fotodokumentace zachycených značek a jejich třídění,
  • zakreslení do slepé mapy,
  • výsledků pokusu o zachycení  a objasnění změn. 
Prezentace výsledků soutěže.

Sopky, jak je neznáme (Lucie Kráčmarová)

Oborové dny v této skupině budou věnovány zkoumání sopek na blízkých územích Prahy. Budeme se snažit vnímat existenci sopek jako živého organismu spjatého s životem celé Planety, jako jedinečná stvoření, jejichž počátek provázely výrazné přírodní pochody a která nám zanechala svědectví o své existenci v podobě dnešních tajemných vršků, sutí, dolů přírodního koksu i malebného Středohoří.

Během oborových dnů se budeme snažit objevit zákonitosti života sopek a sami vytvořit model explodujícího vulkánu, navštívíme stratovulkán Vinařickou horu a hornický skanzen Mayrau v jejím zázemí a budeme zaznamenávat změny, které její sopečně aktivní život v krajině způsobil. Lokálkou projedeme část Českého středohoří a budeme sledovat rozmanitost vulkanických projevů v kraji na sever od Prahy a podíváme se po stopách dávné sopečné minulosti v nejbližším okolí na podmořské sopce.

Pokusíme se zmapovat, kde a jaké projevy v našich krajích zanechaly sopky a lépe poznat jejich kurážnou, vznětlivou a lehce urážlivou povahu. Přejeme Vám pěkné zážitky na exkurzích, výletech, výtvarném tvoření, fotografování, sledování akčního filmu BBC, mapování i případné dramatizaci ze života malých, leč nezanedbatelných českých sopek.